Parker to amerykański producent luksusowych piór założony w 1888 przez George’a Safford Parkera w USA, w stanie Wisconsin. Marka Parker należy do najbardziej prestiżowych w dziedzinie produkcji artykułów piśmiennych w szczególności piór wiecznych i długopisów.

To ponad 125 lat pionierskich innowacji, wyjątkowego stylu i profesjonalizmu w dziedzinie produkcji wyszukanych artykułów piśmienniczych. Dzięki wieloletniej pasji i doświadczeniu marka Parker ciągle wzbogaca swoje dziedzictwo i renomę, stale zmieniając i ulepszając doświadczenie pisania.

Pióro wieczne Parker Duofold
Pióro wieczne Parker Duofold

Historia

Założyciel, George Safford Parker, wcześniej był agentem sprzedaży firmy John Holland Gold Pen Company . Pierwszy patent związany z piórem wiecznym otrzymał w 1889 r. W 1894 r. Parker otrzymał patent na swój sposób podawania pióra wiecznego „Lucky Curve”, który jak twierdzono, wciągał nadmiar atramentu z powrotem do cylindra pióra, gdy pióro nie było w użyciu. Pierwszym udanym piórem firmy, wydanym w 1899 roku, był Parker Jointless.

Od lat dwudziestych do lat sześćdziesiątych, przed opracowaniem długopisu, Parker był numerem jeden lub drugim na świecie w sprzedaży artykułów piśmiennych. W 1931 roku Parker stworzył Quink (szybkoschnący atrament). W 1941 r. Firma opracowała najczęściej używany model pióra wiecznego w historii (sprzedaż o wartości ponad 400 mln USD w swojej 30-letniej historii), Parker 51. Zakłady produkcyjne powstały na przestrzeni lat w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Meksyku, USA, Pakistanie, Indiach, Niemczech, Brazylii i Argentynie.

Parker Quink
Szybkoschnący atrament Parker Quink

W 1955 roku firma wprowadziła na rynek ołówek z ołowiu, który wykorzystywał ciekły grafit do pisania jak pióro. Niestety kilka miesięcy wcześniej firma Scripto wprowadziła podobny produkt o nazwie Fluidlead. Aby uniknąć kosztownej walki patentowej, firmy zgodziły się dzielić ze sobą swoimi recepturami.

Firma kupiła sprzedawcę detalicznego i firmę katalogową Norm Thompson w 1973 r., a następnie sprzedała ją w 1981 r. W 1976 r. Parker nabył Manpower, który z czasem zapewnił więcej dochodów niż branża piór.

Wykup menedżerski w 1986 r. przeniósł siedzibę firmy do Newhaven, East Sussex, Anglia, która była pierwotną lokalizacją Valentine Pen Company poprzednio przejętej przez Parkera. W 1993 roku Parker został zakupiony przez Gillette Company, która była już właścicielem marki Paper Mate – najlepiej sprzedającego się jednorazowego długopisu. W 2000 r. Gillette sprzedał dział artykułów piśmiennych firmie Newell Rubbermaid, której oddział Sanford Stationery stał się w tym czasie największymi producentami artykułów piśmiennych na świecie, jednocześnie posiadając takie marki jak Rotring, Sharpie, Reynolds, a także Parker, PaperMate, Waterman i Liquid Paper.

Gdy wygasł patent Parkera na wkłady, sprzedaż Parkera zaczęła gwałtownie spadać. W lipcu 2009 r. Newell Rubbermaid Inc. w odpowiedzi ogłosił, że postanowił zamknąć fabrykę Parker w Newhaven w Anglii, zwalniając 180 pracowników z zakładu i przenieść produkcję do Francji. W następnym miesiącu Newell Rubbermaid Inc. ogłosił, że fabryka w Janesville, Wisconsin zostanie również zamknięta co spowodowało zwolnienie kolejnych 153 pracowników.

Następnie Parker zrezygnował z tradycyjnych punktów sprzedaży detalicznej w Ameryce Północnej. Podczas gdy niektóre z dawnych długopisów Jotter można znaleźć w sklepach detalicznych, linia Parker została przeniesiona do ekskluzywnych detalistów „luksusowych”, rezygnując z dawnego modelu biznesowego produkcji wysokiej jakości w połączeniu z atrakcyjnością i ceną na rynku masowym. Dzięki temu komercyjnemu strategicznemu posunięciu Parker zmienił także tradycyjną gwarancję na wysokiej klasy długopisy, zmieniając poprzednią dożywotnią gwarancję na dwuletnie ograniczenie gwarancji.

Parker Pen Company posiada dwa brytyjskie „Royal Warrant of Appointment”, jeden od królowej Elżbiety II z 1962 r. i jeden od księcia Walii z 1990 r.

Znane modele

Jointless

Parker Jointless „Lucky Curve” to seria piór wiecznych wydany przez Parker Pen Company w 1898 roku. Pióra używały systemu zasilania Lucky Curve ink, przeznaczonego do rysowania tuszem. Pióro zostało nazwane „ Jointless” z powodu jednoczęściowego cylindra z atramentem, zaprojektowanego tak aby zapobiegać wyciekom, co było wówczas innowacją – choć jego konstrukcja sprawiła, że proces napełniania był chaotyczny. Pióro było pierwszym produktem Parkera reklamowanym poza Stanami Zjednoczonymi. Rząd amerykański kupił długopisy w dużych ilościach, a Parker Jointless był jednym z długopisów użytych do podpisania hiszpańsko-amerykańskiego traktatu paryskiego w 1898 r.

Parker Jointless 1898
Parker Jointless

Duofold

Parker Duofold to seria piór wiecznych wytwarzanych przez Parker Pen Company. Pierwszy model został wyprodukowany w 1921 r. i był dużym długopisem – o długości 5,5 cala po zamknięciu. Został wykonany z efektownej jaskrawoczerwonej twardej gumy i kosztownie 7,00 USD, co odpowiada 100 USD w 2019 r.

Parker Duofold 1921
Parker Duofold

Vacumatic

Parker Vacumatic pióro została wyprodukowane w 1932 roku, miał zastąpić ówczesny bestseller Parker Duofold. Pióro było pierwotnie sprzedawane pod nazwą Golden Arrow, z nawiązaniem do nowego klipsa ze strzałką, ale zostało zmienione na Vacuum Filler w związku z jego napełnianiem zbiornika atramentu. W Vacumatic zastosowano nowy mechanizm napełniania, którego opracowanie zajęło 5 lat, a jego koszt wynosił 125 000 USD.

Parker Vacumatic 1932
Parker Vacumatic

Parker 51

Parker 51 to wieczne pióro wprowadzony w 1941 roku, a w produkcji aż do 1972 roku. Parker reklamował ten model sloganem „The World’s Most Wanted Pen”, nawiązującym do ograniczeń dotyczących produkcji długopisów dla rynku cywilnego w Stanach Zjednoczonych podczas II wojna światowej.

Parker 51s
Parker 51

Jotter

Wyprodukowany w 1954 roku Parker Jotter to najlepiej sprzedający się model napełnianego długopisu. Od roku 1954 na całym świecie sprzedano ponad 750 milionów egzemplarzy. Parker Jotter występuje w wielu wariantach kolorystycznych oraz wydaniach specjalnych, jako długopis, pióro wieczne oraz pióro kulkowe.

Parker Jotter Kolor
Parker Jotter

Vector

Prekursor modelu Vector został wprowadzony w 1981 roku. Był to długopis kulkowy o nazwie „Parker RB1”. W 1984 r. Parker dodał FP1 czyli „Pióro wieczne 1”. Modele RB1 i FP1 były produkowane do 1986 r., kiedy to Parker zmodyfikował pióro, wydłużając wieczko i skracając lufę oraz zmieniając nazwę nowego pióra na „Vector Standard”. Obecnie dostępne są cztery modele (w plastiku i stali): wieczne pióro, pióro kulkowe, długopis i ołówek.

Sonnet

Pióro wieczne Sonnet Mk 1 zostało po raz pierwszy sprzedane w 1993 r., w zależności od modelu, występuje w cienkiej i grubej skuwce. Jego wytwarzanie zostało zastąpione przez Sonnet Mk 2. Pióra wieczne Mk 1 i Mk 2 Sonnet mają kilka wariantów, niektóre mają stalówki z 18-karatowego złota, niektóre mają pozłacane wykończenia, niektóre mają skuwki i korpus wykonane ze srebra, a inne ze stali nierdzewnej i mosiądzu, niektóre pokryte są lakierami lub farbami lub innymi substancjami, a niektóre są posrebrzane.

Parker Sonnet
Parker

Komentarze zostały wyłaczone.