Długopis składa się z obudowy oraz rurki zakończonej obsadką, powszechnie zwaną wkładem do długopisu, wkład wypełniony jest atramentem. Obudowa długopisu może być wykonana z plastiku, gumy, metalu, a nawet metali szlachetnych, wszystko zależy od wyobraźni producenta. Wkład długopisu posiada na końcu małą obracającą się kulką wykonaną z mosiądzu, stali lub węglika wolframu, która rozprasza atrament podczas pisania.

jak działa długopis
Jak działa długopis?

Wszystkie przyrządy do pisania przed powstaniem długopisu, używały wodnistego, ciemnego atramentu indyjskiego, który podawany był przez pióro za pomocą działania kapilarnego. Problemy jakie niosła ze sobą technologia kapilarna to między innymi:

  • atrament może być rozprowadzany nie równomiernie,
  • atrament powoli wysycha,
  • atrament może wyschnąć w narzędziu do pisania,
  • dodatkowo pióro wieczne miało tendencję do rozlewania się co powodowało dużo problemów w trakcie użytkowania, chociażby piloci nie mogli używać tego typu urządzeń.

Kluczem jest kulka

Celem długopisu jest stworzenie urządzenia, które może rozprowadzać szybkoschnący gruby tusz, bez wysychania tuszu w samym narzędziu. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest kulka. Kulka działa jak:

  • ciągły korek, który zapobiega wysychaniu atramentu,
  • mechanizm służący do nakładania atramentu na papier.

Kulka znajduje się między zbiornikiem z tuszem, a papierem, wewnątrz gniazda, które jest szczelne, ale ma wystarczająco dużo miejsca, aby się toczyć podczas pisania. Gdy wkład porusza się po papierze, kulka obraca się, a grawitacja zmusza atrament do zejścia na kulę, gdzie zostaje przeniesiona na papier. Jest to mechanizm zwijający, który pozwala tuszowi spłynąć na górę kulki i przetoczyć się na papier, na którym piszesz, jednocześnie zapobiega dostaniu się powietrza do atramentu, aby nie wysychał w zbiorniku.

Kulka
Kulka

Ponieważ czubek zwykłego długopisu jest tak mały, trudno jest wyobrazić sobie, jak działa kulka i gniazdo. Jednym ze sposobów na zrozumienie tego jest spojrzenie na butelkę antyperspirantu w kulce, która wykorzystuje tę samą technologię na znacznie większą skalę!

Posiadamy w ofercie duży wybór eleganckich długopisów.

Komentarze zostały wyłaczone.