Opublikowano

Parker – marka artykułów piśmienniczych

Parker to amerykański producent luksusowych piór założony w 1888 przez George’a Safford Parkera w USA, w stanie Wisconsin. Marka Parker należy do najbardziej prestiżowych w dziedzinie produkcji artykułów piśmiennych w szczególności piór wiecznych i długopisów.

To ponad 125 lat pionierskich innowacji, wyjątkowego stylu i profesjonalizmu w dziedzinie produkcji wyszukanych artykułów piśmienniczych. Dzięki wieloletniej pasji i doświadczeniu marka Parker ciągle wzbogaca swoje dziedzictwo i renomę, stale zmieniając i ulepszając doświadczenie pisania.

Pióro wieczne Parker Duofold
Pióro wieczne Parker Duofold

Historia

Założyciel, George Safford Parker, wcześniej był agentem sprzedaży firmy John Holland Gold Pen Company . Pierwszy patent związany z piórem wiecznym otrzymał w 1889 r. W 1894 r. Parker otrzymał patent na swój sposób podawania pióra wiecznego „Lucky Curve”, który jak twierdzono, wciągał nadmiar atramentu z powrotem do cylindra pióra, gdy pióro nie było w użyciu. Pierwszym udanym piórem firmy, wydanym w 1899 roku, był Parker Jointless.

Od lat dwudziestych do lat sześćdziesiątych, przed opracowaniem długopisu, Parker był numerem jeden lub drugim na świecie w sprzedaży artykułów piśmiennych. W 1931 roku Parker stworzył Quink (szybkoschnący atrament). W 1941 r. Firma opracowała najczęściej używany model pióra wiecznego w historii (sprzedaż o wartości ponad 400 mln USD w swojej 30-letniej historii), Parker 51. Zakłady produkcyjne powstały na przestrzeni lat w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Meksyku, USA, Pakistanie, Indiach, Niemczech, Brazylii i Argentynie.

Parker Quink
Szybkoschnący atrament Parker Quink

W 1955 roku firma wprowadziła na rynek ołówek z ołowiu, który wykorzystywał ciekły grafit do pisania jak pióro. Niestety kilka miesięcy wcześniej firma Scripto wprowadziła podobny produkt o nazwie Fluidlead. Aby uniknąć kosztownej walki patentowej, firmy zgodziły się dzielić ze sobą swoimi recepturami.

Firma kupiła sprzedawcę detalicznego i firmę katalogową Norm Thompson w 1973 r., a następnie sprzedała ją w 1981 r. W 1976 r. Parker nabył Manpower, który z czasem zapewnił więcej dochodów niż branża piór.

Wykup menedżerski w 1986 r. przeniósł siedzibę firmy do Newhaven, East Sussex, Anglia, która była pierwotną lokalizacją Valentine Pen Company poprzednio przejętej przez Parkera. W 1993 roku Parker został zakupiony przez Gillette Company, która była już właścicielem marki Paper Mate – najlepiej sprzedającego się jednorazowego długopisu. W 2000 r. Gillette sprzedał dział artykułów piśmiennych firmie Newell Rubbermaid, której oddział Sanford Stationery stał się w tym czasie największymi producentami artykułów piśmiennych na świecie, jednocześnie posiadając takie marki jak Rotring, Sharpie, Reynolds, a także Parker, PaperMate, Waterman i Liquid Paper.

Gdy wygasł patent Parkera na wkłady, sprzedaż Parkera zaczęła gwałtownie spadać. W lipcu 2009 r. Newell Rubbermaid Inc. w odpowiedzi ogłosił, że postanowił zamknąć fabrykę Parker w Newhaven w Anglii, zwalniając 180 pracowników z zakładu i przenieść produkcję do Francji. W następnym miesiącu Newell Rubbermaid Inc. ogłosił, że fabryka w Janesville, Wisconsin zostanie również zamknięta co spowodowało zwolnienie kolejnych 153 pracowników.

Następnie Parker zrezygnował z tradycyjnych punktów sprzedaży detalicznej w Ameryce Północnej. Podczas gdy niektóre z dawnych długopisów Jotter można znaleźć w sklepach detalicznych, linia Parker została przeniesiona do ekskluzywnych detalistów „luksusowych”, rezygnując z dawnego modelu biznesowego produkcji wysokiej jakości w połączeniu z atrakcyjnością i ceną na rynku masowym. Dzięki temu komercyjnemu strategicznemu posunięciu Parker zmienił także tradycyjną gwarancję na wysokiej klasy długopisy, zmieniając poprzednią dożywotnią gwarancję na dwuletnie ograniczenie gwarancji.

Parker Pen Company posiada dwa brytyjskie „Royal Warrant of Appointment”, jeden od królowej Elżbiety II z 1962 r. i jeden od księcia Walii z 1990 r.

Znane modele

Jointless

Parker Jointless „Lucky Curve” to seria piór wiecznych wydany przez Parker Pen Company w 1898 roku. Pióra używały systemu zasilania Lucky Curve ink, przeznaczonego do rysowania tuszem. Pióro zostało nazwane „ Jointless” z powodu jednoczęściowego cylindra z atramentem, zaprojektowanego tak aby zapobiegać wyciekom, co było wówczas innowacją – choć jego konstrukcja sprawiła, że proces napełniania był chaotyczny. Pióro było pierwszym produktem Parkera reklamowanym poza Stanami Zjednoczonymi. Rząd amerykański kupił długopisy w dużych ilościach, a Parker Jointless był jednym z długopisów użytych do podpisania hiszpańsko-amerykańskiego traktatu paryskiego w 1898 r.

Parker Jointless 1898
Parker Jointless

Duofold

Parker Duofold to seria piór wiecznych wytwarzanych przez Parker Pen Company. Pierwszy model został wyprodukowany w 1921 r. i był dużym długopisem – o długości 5,5 cala po zamknięciu. Został wykonany z efektownej jaskrawoczerwonej twardej gumy i kosztownie 7,00 USD, co odpowiada 100 USD w 2019 r.

Parker Duofold 1921
Parker Duofold

Vacumatic

Parker Vacumatic pióro została wyprodukowane w 1932 roku, miał zastąpić ówczesny bestseller Parker Duofold. Pióro było pierwotnie sprzedawane pod nazwą Golden Arrow, z nawiązaniem do nowego klipsa ze strzałką, ale zostało zmienione na Vacuum Filler w związku z jego napełnianiem zbiornika atramentu. W Vacumatic zastosowano nowy mechanizm napełniania, którego opracowanie zajęło 5 lat, a jego koszt wynosił 125 000 USD.

Parker Vacumatic 1932
Parker Vacumatic

Parker 51

Parker 51 to wieczne pióro wprowadzony w 1941 roku, a w produkcji aż do 1972 roku. Parker reklamował ten model sloganem „The World’s Most Wanted Pen”, nawiązującym do ograniczeń dotyczących produkcji długopisów dla rynku cywilnego w Stanach Zjednoczonych podczas II wojna światowej.

Parker 51s
Parker 51

Jotter

Wyprodukowany w 1954 roku Parker Jotter to najlepiej sprzedający się model napełnianego długopisu. Od roku 1954 na całym świecie sprzedano ponad 750 milionów egzemplarzy. Parker Jotter występuje w wielu wariantach kolorystycznych oraz wydaniach specjalnych, jako długopis, pióro wieczne oraz pióro kulkowe.

Parker Jotter Kolor
Parker Jotter

Vector

Prekursor modelu Vector został wprowadzony w 1981 roku. Był to długopis kulkowy o nazwie „Parker RB1”. W 1984 r. Parker dodał FP1 czyli „Pióro wieczne 1”. Modele RB1 i FP1 były produkowane do 1986 r., kiedy to Parker zmodyfikował pióro, wydłużając wieczko i skracając lufę oraz zmieniając nazwę nowego pióra na „Vector Standard”. Obecnie dostępne są cztery modele (w plastiku i stali): wieczne pióro, pióro kulkowe, długopis i ołówek.

Sonnet

Pióro wieczne Sonnet Mk 1 zostało po raz pierwszy sprzedane w 1993 r., w zależności od modelu, występuje w cienkiej i grubej skuwce. Jego wytwarzanie zostało zastąpione przez Sonnet Mk 2. Pióra wieczne Mk 1 i Mk 2 Sonnet mają kilka wariantów, niektóre mają stalówki z 18-karatowego złota, niektóre mają pozłacane wykończenia, niektóre mają skuwki i korpus wykonane ze srebra, a inne ze stali nierdzewnej i mosiądzu, niektóre pokryte są lakierami lub farbami lub innymi substancjami, a niektóre są posrebrzane.

Parker Sonnet
Parker
Opublikowano

Długopis vs Pióro wieczne

Pióra wieczne są czasami postrzegane jako modne lub prestiżowe i mogą być używane na specjalne okazje, takie jak podpisanie ważnej umowy itp. Z drugiej strony długopisy są uważane za główny nurt, codzienne i szeroko stosowane przez ludzi, którzy zaspokoją swoje potrzeby pisania ze względu na ich ekonomiczną cenę i wygodę użytkowania. Różne rzeczy do różnych celów.

Pióro Wieczne
Pióro Wieczne

Istnieją różne rodzaje długopisów, są one klasyfikowane w oparciu o ich funkcjonalność, użyte materiały, zastosowanie użytkownika itp.

Jak one działają?

Pióra wieczne umożliwiają naturalny przepływ atramentu ze zbiornika atramentu przez stalówkę (końcówkę pióra). Szybkość i kąt końcówki sterują szerokością pociągnięć podczas pisania, a wkłady atramentowe, choć jednorazowe, muszą być wymieniane ręcznie.

Długopisy są dziś dominującym narzędziem pisarskim, postrzeganym jako czystsze i bardziej praktyczne niż pióro wieczne. Te jednorazowe przybory do pisania dozują atrament przez łożysko kulkowe w miejscu, w którym kulka dotyka papieru. Bardziej szczegółowo o działaniu długopisu już pisałem.

Prace artystyczne

Jeśli chodzi o wszechstronność tych dwóch narzędzi pisarskich, pióro wieczne wygrywa.

Dzięki możliwości zmiany szerokości pociągnięcia w zależności od nacisku i prędkości pióro wieczne zapewni artystom znacznie większą elastyczność projektowania. Nie chcę powiedzieć, że za pomocą długopisu nie można tworzyć pięknych dzieł sztuki! Proste wyszukiwanie w Google „rysunek długopisem” może zapewnić nieskończone morze wyników pięknych rysunków.

Długopis Pióro Wieczne Prace Artystyczne
Prace artystyczne

I znowu, jeśli chodzi o nacisk wymagany do wykonania ruchu długopisem, jeśli pracujesz nad rysunkiem przez kilka godzin, możesz doświadczyć zmęczenia ręki z tym instrumentem.

Udostępnianie pióra wiecznego

Teraz jest haczyk na wieczne pióra. Biorąc pod uwagę, że stalówka jest stosunkowo delikatna, zgina się i kształtuje zgodnie z twoimi własnymi cechami pisania. Dlatego sposób, w jaki piszesz, jest cechą indywidualną.

Co to znaczy? Krótko mówiąc, nie udostępniaj wiecznego pióra. Udostępnianie pióra innym osobom może spowodować pęknięcie i zniekształcenie końcówki pióra.

Jeśli szukasz przenośnego instrumentu do pisania, który możesz udostępnić każdemu – wybierzesz długopis.

Który z instrumentów jest najlepszy dla Ciebie?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe, przy podejmowaniu decyzji między długopisem lub wiecznym piórem, jest to naprawdę osobisty wybór.

Jeśli szukasz przyboru do pisania, który wysyła wiadomość (poza słowami zapisanymi na kartce papieru), to będziesz chciał skorzystać z pióra wiecznego.

Różne szerokości skoku, jakie zapewnia stalówka, dają pięknie prezentowaną literę.

Pióro Wieczne Pisanie
Pisanie piórem wiecznym

Najważniejszym aspektem pióra wiecznego z pewnością będzie jednak ogólny komfort. Bez ciągłego skurczu, którego możesz doświadczyć przy użyciu długopisu, pióra wieczne bez trudu ślizgają się, gdy umieszczasz słowa na kartce.

Ale jest w tym haczyk:

Jak każde nowe narzędzie, spodziewaj się, że krzywa uczenia się zajmie trochę czasu, zanim osiągniesz wyższą prędkość pisania.

Jeśli więc przygotowujesz się do finału lub zdasz egzamin, w którym musisz napisać esej w ograniczonym czasie, najlepiej pozostawić pióro wieczne w domu, dopóki nie opanujesz jego niuansów.

Wreszcie, jeśli chodzi o ceny piór wiecznych. Niezależnie od tego, czy kupujesz w sklepie butikowym, czy w dużym sklepie internetowym, spodziewaj się, że za jedno pióro zapłacisz sporo więce niż za długopis.

W przeciwieństwie do pióra wiecznego, długopis najlepiej nadaje się dla wygody i ceny.

Opublikowano

Historia powstania pióra wiecznego

Jak to się zaczęło?

Starożytność

Historia pokazuje nam, że potrzebne jest praktyczne narzędzie do pisania. W 1922 roku Howard Carter odnalazł pierwsze narzędzie pisarskie w grobowcu Tutenchamona, które przypominało obecne pióro wieczne. Była to zaostrzona z jednej strony trzcinowa rurka umieszczona w miedzianej oprawie z atramentem.

W 973AD już ludzie szukali lepszej opcji. To wiemy z pism kalifa w północno-zachodniej Afryce. 

Około XVI wieku Leonardo da Vinci tworzył rysunki bardziej praktycznych piór. Prawdopodobnie do użytku własnego, ale nie przetrwał żaden fizyczny dowód tego wynalazku.

Do końca XVIII wieku popularne były pióra gęsie, których największą wadą była konieczność częstego ścinania końcówki, aby nadać jej stożkowy kształt umożliwiający pisanie.

Opatentowane pióro

Pierwsze pióra została wyprodukowane nieformalnie w XVII wieku. Nadal miały wiele wad. Przestawały pisać lub wyciekał atrament, ponieważ powietrze wracające do zbiornika nie mogło być regulowane. 

Znana historia dotyczy Lewisa Watermana, który stracił ważnego klienta, ponieważ jego nowe pióro wieczne wyciekło na kontrakt, zachęciła go do wymyślenia bardziej niezawodnego pióra. Zaangażowanie jego i innych doprowadziło do złożenia kilku patentów w XIX wieku:

  • Petrache Poenaru złożył pierwszy patent we Francji w 1827 roku. Wielu wynalazców zainspirowało się tubkami piórek. Nie wiedzieli jednak, jak zastosować naukę, aby stworzyć lepsze pióra. Petrache eksperymentował z tą koncepcją i stworzył pióro, które samo napełniała się atramentem.
  • W 1884 r. Amerykanin Lewis Waterman opatentował pierwszy model pióra wiecznego. Otwór powietrzny i kilka rowków zapobiega zatorom i wyciekom atramentu.  Nowe pióro posiadało regulację dopływu atramentu, opracowany system nosił nazwę zasilania kanalikowego.
Pióro Wieczne Kleks
Pióro Wieczne – Kleks

Zasada działania pióra wiecznego

Pióra wieczne działają w oparciu o zarządzanie szybkością przepływu atramentu przez pióro. Gdy pióro jest trzymane pod kątem, tusz ze zbiornika jest przyciągany w dół przez grawitację i przechodzi przez spływak do stalówki w kontrolowany sposób. Jeśli powietrze nie zostanie doprowadzone do zbiornika w celu wymiany atramentu w trakcie jego użytkowania, powstanie próżnia, która zatrzyma przepływ.

Waterman rozwiązał ten problem przepływu powietrza, wycinając serię trzech szczelin w spływaku pióra. Uzyskano mechanizm kapilarny, który działał poprzez wciąganie atramentu do tych małych kanałów w tym samym czasie, gdy powietrze wracało nad szczeliny i do zbiornika. Narodziło się nowoczesne pióro wieczne.

Chociaż innowacja Watermana sprawiła, że ​​pióra stały się o wiele bardziej efektywne i wygodne w pisaniu, wypełnienie pióra pozostało chaotycznym i nudnym wydarzeniem. Trzeba było odkręcić część beczki i użyć kroplomierza, aby napełnić zbiornik kroplą po kropli. Na przełomie XIX i XX wieku firmy zaczęły wprowadzać samozasysające zbiorniki, które pozwoliły użytkownikom umieścić stalówkę w pojemniku i napełnić zbiornik ciągnąc za dźwignię lub skręcając lufę.

Pomimo wprowadzenia długopisu na początku XX wieku pióra wieczne utrzymywały swoją dominację jako narzędzia do pisania aż do połowy wieku. Dopiero w latach 60. XX wieku, kiedy zwiększyła się niezawodność długopisu, a jego cena zmalała, sprzedaż pióra wiecznego w Stanach Zjednoczonych powoli i równolegle malała. Chociaż są one nadal szeroko stosowane przez studentów w prywatnych szkołach w Anglii i reszcie Europy, w Ameryce pióro wieczne jest w dużej mierze postrzegane jako element kolekcjonerski oraz symbol statusu.

Po co pisać piórem wiecznym

Komfort pisania. Ponieważ nie musisz naciskać tak ciężko, jak w przypadku długopisu, pisanie za pomocą pióra wiecznego jest znacznie łatwiejsze. Umożliwia dłuższe pisanie bez zmęczenia.

Przyjazne środowisku. Długopis po zużyciu całego atramentu wyrzucasz do kosza. Chociaż można kupić jednorazowe pióra, większość piór wiecznych nie jest wyrzucana. Gdy zabraknie tuszu, wystarczy napełnić zbiornik i wrócić do pisania.

Bardziej ekonomiczne w dłuższej perspektywie. Ze względu na niższą cenę długopisy są uważane za jednorazowe dlatego często lądują w koszu. Pióro wieczne ma coś w sobie co inspiruje do używania go dłużej, szybciej się do niego przywiązujesz. Łatwość napełniania atramentem na pewno jest na plus dla pióra, dzięki temu używanie pióra ogranicza się jedynie do kupna atramentu. Koszt kupna atramentu jest znacznie niższy, co w dłuższej perspektywie czasu jest bardziej ekonomiczne niż kupno nowych długopisów.

Pismo wygląda lepiej. Oprócz zmniejszenia zmęczenia, lekkiego dotyku i płynące ruchy dłoni, które są wymagane przez wieczne pióro, poprawiają wygląd pisma.

Pióro Wieczne Pismo
Pióro Wieczne – Pismo wygląda lepiej

Czujesz się jak Pan. Jednym z atutów pisania piórem wiecznym jest to, że sprawia, że ​​czujesz się niesamowicie. Jest coś w pisaniu tym narzędziem, którego użył Teddy Roosevelt i Winston Churchill, dzięki czemu czujesz się jak prawdziwy dżentelmen i uczony.

Anatomia pióra wiecznego

Projekt pióra wiecznego jest wyrafinowany i prosty. Składa się z trzech głównych części: stalówki, spływaka i systemu napełniania.

Stalówka

Stalówka to metalowa końcówka wiecznego pióra, która dotyka papieru. Wczesne stalówki pióra zostały wykonane ze złota ze względu na elastyczność elementu i odporność na korozję. Jednak większość nowoczesnych stalówek jest wykonana ze stali nierdzewnej lub stopów złota ze względu na ich wytrzymałość i trwałość.

Jeśli stalówka jest wykonana z czystego złota, zwykle jest zakończona metalem, który jest wytrzymałym irysem lub metalem z rodziny platynowców. Stalowe stalówki mają już twardą końcówkę, więc wykańczanie ich za pomocą innego metalu nie jest konieczne.

Pióro Wieczne Stalówka
Pióro Wieczne – Stalówka

Wzdłuż środka stalówki biegnie mała szczelina, która pomaga sprowadzić tusz na końcówkę dzięki wspomnianemu wyżej działaniu kapilarnemu. W górnej części stalówki znajduje się również „otwór wentylacyjny”, który pomaga przywrócić powietrze do zbiornika, aby zapobiec tworzeniu się próżni. Otwór odpowietrzający służy również do celów konstrukcyjnych, działając jako punkt odprężający, który zapobiega pękaniu stalówki przy powtarzającym się zginaniu, które występuje podczas użytkowania.

Stalówki są w różnych kształtach i grubościach. Najczęściej spotykanym kształtem jest okrąg, który zapewnia dość jednolitą linię na papierze. Grubości stalówki oznaczają rozmiar końcówki. Istnieje pięć podstawowych stopni: bardzo drobny (XF), drobny (F), średni (M), szeroki (B) i podwójny szeroki (BB).

Spływak

Spływak to kawałek czarnego plastiku (lub ebonitu w zabytkowych piórach), który obejmuje spód stalówki. Spływak jest najważniejszą częścią wiecznego pióra. Zapewnia transport atramentu ze zbiornika do stalówki oraz wypełnia zbiornik powietrzem.

Odkąd Waterman opatentował swój projekt kanalików w 1884 r., Twórcy piór starali się tworzyć lepsze i bardziej wydajne spływaki. W 1941 roku firma Parker wprowadziła jedną z najbardziej znaczących modernizacji, opracowując system uniemożliwiający ściekanie atramentu ze stalówki.

System napełniania

Zbiornik, który jest umieszczony wewnątrz korpusu, w którym znajduje się atrament. System napełniania przeszedł wiele ewolucji od powstania pióra. Obecnie najpopularniejszym zbiornikiem jest nabój. Nabój to mała, szczelna tuba jednorazowego użytku w której znajduje się atrament. Gdy zbiornik jest pusty wystarczy wyjąć stary nabój i włożyć nowy, jest to na pewno bardzo wygodne. Wadą jest to, że często trzeba polegać na odpowiednim naboju wykonanej dla konkretnego pióra. W związku z tym wybory atramentu będą bardziej ograniczone.

Przetwornik, inaczej konwerter kaset, wygląda prawie jak nabój i może pasować do większości piór wiecznych z nabojami, ale ma mechanizm napełniający, który pozwala uzupełnić go atramentem za każdym razem, gdy się skończy. Plusem jest to, że jest się otwartym na różne atramenty, a wadą jest wygoda.

Tłok, ten system napełniania opiera się na mechanizmie śrubowym, który ciągnie tłok w górę bębna, zasysając atrament przez stalówkę i do zbiornika. To w zasadzie wbudowany konwerter. Jedynym minusem (jeśli można to nazwać wadą) pióra z mechanizmem napełniania tłoków jest to, że nigdy nie będzie można używać z nim wkładów. Musisz za każdym razem wypełniać go ręcznie.

Opublikowano

Jak działa długopis?

Długopis składa się z obudowy oraz rurki zakończonej obsadką, powszechnie zwaną wkładem do długopisu, wkład wypełniony jest atramentem. Obudowa długopisu może być wykonana z plastiku, gumy, metalu, a nawet metali szlachetnych, wszystko zależy od wyobraźni producenta. Wkład długopisu posiada na końcu małą obracającą się kulką wykonaną z mosiądzu, stali lub węglika wolframu, która rozprasza atrament podczas pisania.

jak działa długopis
Jak działa długopis?

Wszystkie przyrządy do pisania przed powstaniem długopisu, używały wodnistego, ciemnego atramentu indyjskiego, który podawany był przez pióro za pomocą działania kapilarnego. Problemy jakie niosła ze sobą technologia kapilarna to między innymi:

  • atrament może być rozprowadzany nie równomiernie,
  • atrament powoli wysycha,
  • atrament może wyschnąć w narzędziu do pisania,
  • dodatkowo pióro wieczne miało tendencję do rozlewania się co powodowało dużo problemów w trakcie użytkowania, chociażby piloci nie mogli używać tego typu urządzeń.

Kluczem jest kulka

Celem długopisu jest stworzenie urządzenia, które może rozprowadzać szybkoschnący gruby tusz, bez wysychania tuszu w samym narzędziu. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest kulka. Kulka działa jak:

  • ciągły korek, który zapobiega wysychaniu atramentu,
  • mechanizm służący do nakładania atramentu na papier.

Kulka znajduje się między zbiornikiem z tuszem, a papierem, wewnątrz gniazda, które jest szczelne, ale ma wystarczająco dużo miejsca, aby się toczyć podczas pisania. Gdy wkład porusza się po papierze, kulka obraca się, a grawitacja zmusza atrament do zejścia na kulę, gdzie zostaje przeniesiona na papier. Jest to mechanizm zwijający, który pozwala tuszowi spłynąć na górę kulki i przetoczyć się na papier, na którym piszesz, jednocześnie zapobiega dostaniu się powietrza do atramentu, aby nie wysychał w zbiorniku.

Kulka
Kulka

Ponieważ czubek zwykłego długopisu jest tak mały, trudno jest wyobrazić sobie, jak działa kulka i gniazdo. Jednym ze sposobów na zrozumienie tego jest spojrzenie na butelkę antyperspirantu w kulce, która wykorzystuje tę samą technologię na znacznie większą skalę!

Posiadamy w ofercie duży wybór eleganckich długopisów.